Klasicismus

3. prosince 2008 v 19:25 | Leila |  Other
Něco o Klasicismu.
Nechtěla jsem to sem dávat, ale dělali jsme s kámošků referát a potřebujem sit o nějak poslat.

Klasicismus

Klasicismus je poslední umělecký sloh, vznikl ve Francii 17. století na královském dvoře krále Slunce Ludvíka XIV., odkud se dále šířil do Evropy. První fáze klasicismu je také èasto nazývána barokní klasicismus, protože se zde mísí barokní prvky s prvky klasicistními. Historicky se toto období žadí kultury baroka. Po něm pøichází rokoko, které se od klasicismu do jisté míry odvrací. Nový nástup klasicismu přinesla v podstat až Velká francouzská revoluce. Toto období, které se v naší literatuře obecně nazývá klasicismus, bývá v anglické a francouzské literatuře často nazýváno neoklasicismus. Ve velikém umění klasicismus doznívá v první polovině 19. století, v lidovém prostředí ještě mnohem později.

Ludvík XIV.

Charakteristika:
Klasicismus se snažil odvrátit od baroka a rokoka, tudíž být střídmý, až jednoduchý. V době Napoleona Bonaparte je nazýván empír. Přebral mnoho prvků z antiky a renesance (viz klasická řádová architektura) a zdůrazňoval rozum člověka. Na rozdíl od renesance se v něm tolik nemluví o touhách jedince, ale spíš se zdůrazňuje, že jedinec se musí podrobit společnosti. Klasicismus svazuje člověka i umìleckou tvorbu řadou velmi přísných a striktních pravidel.

Stavba Sloupy

Architektura:
Stavby jsou jednoduše zdobeny, mají trojúhelníkové štíty, rovné čisté linie, používají se antické sloupy. Staví se banky, úřady, nemocnice a divadla, nikoli církevní stavby. Typické jsou francouzské parky a zahrady - symetrický, důmyslný systém cestiček, altány, aleje, vodotrysky, keøe a stromy sestříhány do geometrických tvarů. Vše se vyznačovalo přísným řádem a pevnými pravidly. Ve Francii se za Ludvíka XVI. rozšířil styl empírový. Příkladem klasicistní architektury je například jádro Petrohradu.
Pokoj
Literatura:
Panovala přísná estetická pravidla. Dramata musela dodržovat trojjednotu. Byl zde požadavek přesnosti, srozumitelnosti a jasnosti. Klasicistní literatura vyzdvihuje nutnost společenského řádu a pevné morálky. Zcela schvaluje absolutní moc vládce. Na rozdíl od baroka je zastáncem střídmosti, kázně a rozumu. Typické pro klasicismus jsou literární salony, které byly místy k diskutování umění, a to zejména literárních děl. Právě tyto salony se významně podílely na utváření uměleckého vkusu a ovlivňovaly veřejné názory. Vedle těchto salonů vznikaly také literární akademie, jejichž úkolem bylo dbát na jazyk uměleckých děl a také preciznost jejich formy. V období klasicismu zakrňuje rozvoj poezie a naopak závratného rozmachu se dočkává dramatická tvorba. V dramatu se dodržuje aristotelovská zásada tří jednot, tedy místa, času a děje. Klasicismus prožívá největší rozkvět v době absolutistických monarchií v Evropě.df

Hudba
Vyznačuje se snahou o dokonalou formu, ucelenost a přehlednost ve všech atributech díla, především v oblasti melodie a harmonie. V dějinách hudby představuje období vyrovnanosti, které bylo iniciováno potøebou kontrastu k neklidu pøedcházejícího baroka i pozdějšího romantismu. Klasicistický hudební styl vznikl v souvislosti s všeobecnými kulturními i vědeckými proudy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Majky ---> SB ×_× I LOVE You ♥ Majky ---> SB ×_× I LOVE You ♥ | Web | 4. prosince 2008 v 14:21 | Reagovat

xDDD

2 Mima....tvojE Sbéééčko (BenBArnesFan) Mima....tvojE Sbéééčko (BenBArnesFan) | Web | 4. prosince 2008 v 20:42 | Reagovat

my sa to ucime na hudobnej

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama